ABCAN  Danışmanlık ve Eğitim

  APICS CPIM, CSCP

 

Copyright © ABCAN Consulting
   
APICS Temel Eğitim ve Sertifika Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları
 
 

1. CPIM sertikası nedir, bu kurslara katılım sertifikası nasıl alınıyor?

2. CPIM kursuna katılmadan sınava girebilir miyim?

3. CPIM kurs ve sınav sırası var mıdır, sınavlara bu sırada girmek zorunlu mudur?

4. CPIM ile CSCP arasında bir seçim yapmak zorunda mıyım, fark nedir?

5. CPIM ve CSCP sınavlarına nerede katılabilirim? Türkiye'de ve diğer bölgelerde fiyat farkı var mıdır?

6. APICS kursları sadece genel katılıma açık olarak mı yapılmaktadır?

7. APICS sınavına nasıl katılabilirim?

8. APICS'e üye olmak istiyorum? Bana sağlayacağı avantajlar nelerdir?

9. APICS dersleri herkes tarafından verilebilir mi? Eğitmenlerin özellikleri nelerdir?

10. APICS sertifikasını aldıktan sonra 5 yıl içinde tekrar yenilemek mi gerekiyor?

11. APICS sertifikası için bir yeterlilik değerlendirmesi yapılmakta mıdır?

12. Sertifika aldığım takdirde ne tür kişisel bir beklentim olabilir?

13. Sertifika almamın çalıştığım şirkete ne tür bir yararı olabilir?

14. APICS eğitimi sonrasında ABCAN olarak başka desteğiniz varmıdır?

15. ABCAN olarak APICS dışındaki hizmetleriniz nasıl yapılmaktadır?

16. ?

17. ?

18. ?


 

1. CPIM sertifkası nedir, bu kurslara katılım sertifikası nasıl alınıyor?

CPIM sertifkası APICS tarafından 1970 li yıllardan beri yönetilen, dünyada 100 bin üzerinde sertifikalı profesyonel olan bir programdır. Program Part 1 ve Part 2 olmak üzere 2 modülden oluşur. Sertifika programına hazırlık olmak üzere hazırlanan dersler ABCAN tarafından verilmektedir.

Her kurs sonunda ABCAN tarafından kursu başarı ile tamamladığınıza dair bir sertifika verilmektedir. APICS CPIM sertifikası için uluslararası standlarda yapılmakta olan sınavları başarı ile geçmek gereklidir. Bu sınavların kayıt ve ödemesi ayrıca yapılmaktadır. Online yapılan sınavlarda ana başlıklar altında analizini içeren bir belge sınav bitiminde alınır. APICS CPIM programına ait her iki sınavı başarı ile tamamladığınızda CPIM sertifikası alacaksınız.

 

2. CPIM kursuna katılmadan sınava girebilir miyim?

CPIM hazırlık kursu ile sınav birbirinden bağımsız olarak tamamlanabilir. Kurs gerek eğitmenin bilgisi ve gerekse kurs notlarının içeriği açısından sınav için bir garanti olmamakla beraber oldukça önemli bir hazırlık sağlar. ABCAN olarak yıllardır bu kursların geliştirilmesine direk katkımız olduğundan, sınava hazırlanma konusunda geliştirdiğimiz yöntemler ve hazırladığımız ek sorular vardır. Kursa katılanların sınavda başarılı olma şansı çok daha yüksektir.

 

3. CPIM kurs ve sınav sırası var mıdır, sınavlara bu sırada girmek zorunlu mudur?

CPIM programı için tavsiye edilen sırada herhangibir zorunluluk yoktur. Gerek kurslar ve gerekse sınavlar herhangi bir sıraya tabi olmaksızın alınabilir. Ancak verilen sırada belli bir bilgi inşası ve birikimi oluşmaktadır. Bu yüzden aşağıdaki sıra tavsiye edilmektedir.

CPIM Part 1: Basics of Supply Chain Management

CPIM Part 2: Master Planning of Resource, Detailed Scheduling and Planning, Execution and Control of Operations, Strategic Management of Resources

4. CPIM ile CSCP arasında bir seçim yapmak zorunda mıyım, fark nedir?

CPIM genellikle bir işletmenin dört duvar içi benzetmesine uygun iç işletmesine yönelik derinlemesine bilgi ve ekpertiz üzerine inşa edilmiştir. ERP sistemi dahil birçok konuda işlemlerin nasıl yapılacağını anlatır. CSCP ise tedarik zincirinin müşteri ve tedarikçi elemanlarını da kapsayacak şekilde bir uçtan öbür uca çalışan tedarik zinciri prensipleri üzerine kurulmuştur. Ayrıca. CSCP çok geniş bir alanda bilgi ve deneyiminiz olduğunu kabul etmektedir. Tedarik zincirinin stratejik yönetiminden risk yönetimine kadar geniş bir alanda nasıl yönetileceğini anlatır. CSCP programında 2 Modülden oluşan CPIM konularından sadece %20 (CSCP module 2) bir içerik ayrılmıştır. Geri kalanı tedarik zincir kuruluş, yönetim ve işletimi 3 modüle yayılmış durumdadır. CSCP 3 modülden oluşmasına rağmen tek sınavı vardır. Tek sınav olmasına rağmen katılım ücreti, kurs, sınav ücreti vs. toplamda CPIM masrafına yakındır. www.learncscp.com dan ayrntılı bilgi alabilirsiniz.

 

 

5. CPIM ve CSCP sınavlarına nerede katılabilirim? Türkiye'de ve diğer bölgelerde fiyat farkı var mıdır?

APICS sınavları dünyanın her yerinde yapılmaktadır. Her bölgenin maliyeti değişik olduğundan, sınav fiyatlarında farklılıklar olabilmektedir. APICS sınavları Türkiye'de çeşitli bölgelerde online olarak www.pearsonvue.com tarafından yapılmaktadır.

 

6. APICS kursları sadece genel katılıma açık olarak mı yapılmaktadır?

APICS kursları genel katılıma açık, yer, tarih ve fiyatı önceden belirlenmiş olmakla beraber, değişik formatlarda şirketlere özel olarak ta verilmektedir. Her şirketin koşulları ayrı olduğundan, katılım sayısı, yer ve tarihlere bağlı olarak fiyatlandırma yapılması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için şirketimize başvurabilirsiniz.

 

7. APICS sınavına nasıl katılabilirim?

APICS sınavı için ilk önce test bültenini okumak gereklidir www.apics.org/bulletins

Sınavlar online sınav sistemini yürüten Pearsonvue şirketi tarafından yerel bölgelerde denetimli odalarda verilmektedir. Sınav için önce ödeme yapılmalıdır. Ödeme için tüm ayrıntılarına ( www.apics.org/att linkinden ulaşabilirsiniz.Ödeme için www.apics.org/examcredit linkini kullanabilir veya sınav kredisi olarak şirketimizden satın alabilirsiniz.

 

Sınav için ilk yapılacak şey APICS ID ve Authorization to Test (test yetki kodu) almaktır. APICS ID almak için şirketimizden yardım alabilir veya direk LODER www.loder.org.tr aracılığı ile üye olarak APICS ID sahibi olabilirsiniz.

Sınav yeri ve tipi seçimine göre ödeme yapılmakta ve alınan yetki belgsesine göre sınav kaydı (yetki kodu) oluşmaktadır. Bu kayıt bir yıl süre için geçerlidir. Sınava katılım için email yolu ile alınan yetki kodu bilgisi ile www.pearsonvue.com sitesinden APICS seçilmeli, kodu kullanarak (MyTest) ve Türkiye'de mevcut adreslerden istenilen bir lokasyon ve zaman dilimi seçilmelidir.

APICS üyeleri otomatik olarak APICS ID alırlar ve APICS sitesinden login yolu ile yukardaki işlemeleri tamamlarlar. 

 

8. APICS'e üye olmak istiyorum? Bana sağlayacağı avantajlar nelerdir?

En kısa yol www.loder.org.tr ye başvurmaktır. LODER Türkiye'den hem LODER için ve hem de APICS için üyelik sağlamaktadır. Üyelik sonucunda sınavlar, ektinlikler, konferanslar, kitaplar ve daha birçok konuda indirim ve ücretsiz APICS Magazinden yararlanabilirsiniz. Genellikle yıllık üyelik ücreti iki sınav ücretinden yapacağınız tasarruf ile geri ödenmiş olmaktadır. İsterseniz LODER üzerinden APICS üyesi olabilir, isterseniz APICS ten direk üye kaydınızı yaptıralabilirsiniz.

 

9. APICS dersleri herkes tarafından verilebilir mi? Eğitmenlerin özellikleri nelerdir?

APICS derslerinin bu dersleri vermeye APICS tarafından yetkilendirilmiş kuruluş ve organizasyonlar tarafından verilmesi gerekir. Bu kurumlar Kuzey Amerikada APICS şubeleri (Chapters) olup, diğer ülkelerde APICS bağlantılı yetkili kurum ve kuruluşlardır. ABCAN Türkiye ve çevre ülkelerde yetkin eğitmenler, tarafından onaylanmış, deneyimli, APICS konularını bilen, pratik  uygulamalar ve eğitim verme konusunda kendini kanıtlamış kişilerden oluşmaktadır. Eğitmenler hakkında referans APICS'ten ve daha önceki müşterilerden muhakkak araştırılmalıdır. APICS sertifikalı eğitimciler http://www.apics.org/careers-education-professional-development/courses/recognized-instructors  sayfasında yayınlanmaktadır.

 

10. APICS sertifikasını aldıktan sonra 5 yıl içinde tekrar yenilemek mi gerekiyor?

Evet. 5 yıl içerisinde sertifika sahiplerinin 75 puan toplamaları gerekmektedir. Puan sistemi APICS web sayfasında http://www.apics.org/careers-education-professional-development/certification/maintenance yayınlanmaktadır. Her kişi puanlarını kendisi takip etmek zorundadır ve onay beyan usulüne dayalı olarak verilmektedir. Genel prensip olarak APICS üyesi, konularını bilen ve kullanan bir kişi, 5 yıl içinde gerekli puanları kolaylıkla toplayabilir. Yenilenme için onay almamış kişiler sertifikalı olduklarını beyan edemez ve kimliklerinde kullanamazlar.

CSCP maintenance için http://www.apics.org/docs/certification/cscp_maintenance.pdf takip edilmelidir.

 

11. APICS sertifikası için bir yeterlilik değerlendirmesi yapılmakta mıdır?

CPIM için böyle bir koşul yoktur. İsteyen herkes CPIM programına ve sınavlarına katılabilir. Ancak CSCP programında sınav için başvuru yapmadan önce CSCP için yeterlilik belgesi almak gerekmektedir. Yeterlilik belgesi APICS tarafından verilmektedir. http://www.apics.org/careers-education-professional-development/certification/cscp/application/eligibility-guidelines

 

12. Sertifika aldığım takdirde ne tür kişisel bir beklentim olabilir?

Sertifika sahibi olmanız daha yüksek bir derecede bilgi sahibi olduğunuzu gösterir. Dünya genelinde APICS sertifikası tanınmakta olup belli bir standardın üstünde bilgi sahibi oldugunuzu kanıtlar. Büyük bir olasılıkla, kariyerinizde ilerlemeyi kolaylaştırır, uluslararası firmalar ile ilişkilerinizde, kuracağınız iletişimde kolaylık sağlar. APICS'in yaptığı bir arastırma, CPIM sertifikasına sahip olanların %15-%20 daha fazla ücret aldıklarını göstermiştir. CPIM ve CSCP başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde tanınan ve aranan bir sertifikadır.

 

13. Sertifika almamın çalıştığım şirkete ne tür bir yararı olabilir?

Genel olarak şirketlerde alınan kararların doğru olması, kararları veren kişilerin bilgi derecesiyle doğru orantılıdır. Dolayısıyla, APICS sertifikası ve onun getirdiği bilgilerle donanmış kişilerin çalıştığınız şirkete yapacağı olumlu katkı çok daha fazla olacaktır. Bilgili kişiler değişen dünyaya ayak uydurmakta ve gerekli kararları alıp/uygulamakta güçlük çekmezler. APICS sertifikasının diğer bir yanı zamandan tasarruftur. Özellikle sistem kurulum, işletilmesi ve entegrasyonu süreçlerinde uygulamalar APICS bilgileri ile donanımlı kişiler tarafından çok daha etkin ve süratli yapılacaktır. APICS'ten verilen bilgilere göre dünyada 100 bin üzerinde CPIM ve 25 bin CSCP sertifikalı bulunmaktadır.

 

14. APICS eğitimi sonrasında ABCAN olarak başka desteğiniz var mıdır?

Eğitim programımıza katılanların başarısı bir ölçüde bizim de başarımız sayılacağından, gerekli her türlü desteği 20 yıldır vermeye devam ediyoruz. Başarılı öğrenciler ABCAN için bir referans kaynağıdır. Ayrıca, web sayfamız aracılığı ile genel sorulara cevaplar, gerekli APICS iletişim koordinasyonu, sınav ve sertifika konularında yardım, ücretsiz yaptığımız testler v.b. vardır. Email veya telefon ile sorularınıza her zaman cevap vermekteyiz. Gerektiği takdirde tanıtım amaçlı ücret talep etmeden şirketinizi ziyaret edip yönetim kadronuzla da görüşebiliriz.

 

15. ABCAN olarak APICS dışındaki hizmetleriniz nasıl yapılmaktadır?

ABCAN temelinde tedarik zincirleri, üretim yönetimi, ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) seçimi ve kuruluşu, yalın üretim, JIT (tam zamanında üretim), stok yönetimi ve benzeri konular olan 25 yıllık bir tecrübeye sahiptir. Bu konuda geliştirdiğimiz yöntemler ve verdiğimiz danışmanlık hizmetleri ABD ve Kanada'da 300 üzerinde firmada başarıyla uygulanmış veya uygulanmaya devam etmektedir. Endüstriyel ortamlarda kazanılan deneyim APICS eğitmlerinin verilmesi sırasında pratik uygulamaların açıklanması açısından son derece yararlı ve etkili olmaktadır.ABCAN olarak APICS dışında bütün hizmetlerimiz danışmanlık servisi olarak verilmektedir. Amacımız, uzun yıllar içinde oluşturduğumuz bilgi birikimi, deneyim ve uygulamalarımızı direkt olarak Türkiye'ye aktarabilmektir.

 

16. Devam edecek

 

17. Devam edecek

 

18. Devam edecek